WIMA S.C.

Zakuwanie węży

Zakuwanie węży hydraulicznych - Kluczowy proces w hydraulice

Zakuwanie węży hydraulicznych, to proces tworzenia połączeń elastycznych w systemach hydraulicznych. Te połączenia są niezbędne do przesyłania płynów hydraulicznych, takich jak olej hydrauliczny, w celu sterowania maszynami, urządzeniami i innymi systemami, które wykorzystują energię hydrauliczną.

Proces zakuwania węży hydraulicznych polega na montażu końcówek węży na końcach węża za pomocą prasy hydraulicznej ( zakuwarki ), aby stworzyć szczelne połączenia, które utrzymają wysokie ciśnienie płynu hydraulicznego. Oto kilka kluczowych kroków w procesie zakuwania węży hydraulicznych:

Zakuwanie węży, Zakuwanie przewodów, węże hydrauliczne

Proces zakuwania węży hydraulicznych - Kluczowe etapy

Zakuwanie węży - Przygotowanie węża

Wąż hydrauliczny jest cięty na odpowiednią długość, a następnie oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń i brudu. Najważniejsze na tym etapie jest to, by obydwa końce były równo ucięte, najlepiej za pomocą piły bezpyłowej. W naszej firmie za dokładne obcinanie węży odpowiedzialna jest piła do cięcia węży włoskiej marki O+P TF-3PI. Jest to piła z pneumatycznym podajnikiem węży na tarczę. Max średnica cięcia to 300mm – może ciąć węże 2-oplotowe do rozmiaru 3″, 4-oplotowe do rozmiaru 2.1/2″ i 6-oplotowe do rozmiaru 2″. Zastosowanie odpowiednich urządzeń, pozwala nam być precyzyjnym na każdym etapie produkcji przewodów hydraulicznych.

Zakuwanie węży - Montaż końcówek

Na obciętych końcach węża zakładane są tulejki hydrauliczne do zakuwania oraz odpowiednie końcówki, które są specjalnie zaprojektowane do danego typu połączenia. Końcówki mogą mieć gwinty, stożki lub inne kształty, które pasują do konkretnego systemu hydraulicznego. Istnieją również końcówki z „podwójnym zamkiem” INTER-LOCK, do których stosuje się zarówno specjalne tulejki jak i węże (4SH i R15). Przy zakuwaniu tych węży i końcówek, stosuje się dodatkowy proces obróbczy węża – tzw. skórowanie zewnętrzne lub wewnętrzne i zewnętrzne, w celu mocniejszego połączenia węża i zakucia. W naszej firmie do procesu skórowania stosujemy maszynę marki SAMWAY 51ESC, która pozwala nam dokonać procesu obróbczego węży w zakresie skórowania : od 1/4″ do 2″ (DN06 do DN51).

zakuwarki, Zakuwanie węży, Hydraulika siłowa

Zakuwanie węży

Po zamontowaniu końcówek węży hydraulicznych i nałożeniu tulejki hydraulicznej na węża wykonuje się zaciskanie prasą hydrauliczną na odpowiedni wymiar. Jest to proces mechanicznego lub hydraulicznego ściskania tulejki hydraulicznej wokół węża, który z kolei zaciska się na końcówce – po zaciśnięciu stanowią one nierozerwalną całość. Dlaczego zakuwanie odpowiednimi maszynami jest bardzo ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta, tylko maszyny przystosowane do zakuwania z odpowiednią siłą są w stanie prawidłowo zaprasować przewód hydrauliczny. Stąd w naszej firmie zawsze stawiamy na odpowiednie urządzenia. Do zakuwania posiadamy trzy zakuwarki: ręczna zakuwarka firmy Tehmaflex H Crimp 110 urządzenie do zakuwania węży do 1″ 4SP, służące do pracy w terenie – siła zacisku 110 ton; elektryczna prasa hydrauliczna marki Samway P32Q urządzenie do zakuwania węży do 2″ 4SP – siła zacisku 280 ton;  elektryczna prasa hydrauliczna marki Uniflex SC12 i – urządzenie do zakuwania węży do 3″ 4SH R15 (6-oplotowe) – siła zacisku 370 ton 

Zakuwanie węży - Testowanie szczelności

Po zakuwaniu węży hydraulicznych, system może być poddany testom szczelności, aby upewnić się, że połączenia są szczelne i nie będą wyciekać płynu hydraulicznego. W naszej firmie sprawdzanie węży odbywa się za pomocą odpowiednich sprawdzianów, dzięki którym dodatkowo upewniamy się czy przewód został dobrze wykonany.

Zakuwanie węży - Montaż w systemie

Po udanym zakuwaniu węży, wąż hydrauliczny może być zainstalowany w systemie hydraulicznym i używany do przesyłania płynu hydraulicznego w celu sterowania urządzeniami lub maszynami.

Zakuwanie węży hydraulicznych: Kluczowy proces dla bezpieczeństwa i wydajności

Zakuwanie węży hydraulicznych jest kluczowym procesem w dziedzinie hydrauliki, ponieważ nieprawidłowo zakuwane węże mogą prowadzić do wycieku płynu hydraulicznego, awarii systemu i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby zakuwanie węży było przeprowadzane przez wykwalifikowany personel i zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami bezpieczeństwa.

Zalety i Zastosowania Węży Hydraulicznych w Hydraulice Siłowej

W hydraulice siłowej stosuje się zarówno rury jak i węże hydrauliczne. Poniżej postaramy się przedstawić kilka aspektów, które przemawiają za użyciem elastycznych przewodów hydraulicznych:

Elastyczność:

Węże hydrauliczne są bardziej elastyczne niż rury, co pozwala na wyginanie i dostosowywanie się do ruchów i wibracji w aplikacjach, w których występują duże obciążenia dynamiczne. Ta elastyczność może pomóc w uniknięciu uszkodzeń wynikających z wibracji i drgań.

Łatwość montażu i demontażu:

Węże są zazwyczaj łatwiejsze do montażu i demontażu niż rury, co może przyspieszyć konserwację i naprawy w terenie. Węże hydrauliczne często montowane są w układach za pomocą szybkozłączy, które umożliwiają szybkie połączenie i rozłączenie.

Wydajność w zakresie niskich temperatur:

Węże mogą być bardziej odporne na niskie temperatury niż rury, co może być istotne w zastosowaniach, które wymagają pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Absorpcja wstrząsów:

Węże są zazwyczaj łatwiejsze do montażu i demontażu niż rury, co może przyspieszyć konserwację i naprawy w terenie. Węże hydrauliczne często montowane są w układach za pomocą szybkozłączy, które umożliwiają szybkie połączenie i rozłączenie.

Waga:

Węże są zazwyczaj lżejsze od rur, co może być korzystne w aplikacjach, gdzie masa jest ważnym czynnikiem.

Produkcja Przewodów Hydraulicznych: Bezpieczeństwo i Profesjonalizm na Pierwszym Miejscu

Najważniejszą gałęzią działalności naszej firmy i jedną z najmocniejszych stron firmy WIMA jest produkcja przewodów hydraulicznych. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego klienta, ale nie oznacza ono rutyny – jest dla nas pasją, dzięki której jesteśmy otwarci na wszelkie nowości i innowacje pojawiające się na rynku.

Naszym klientom służymy doradztwem technicznym, a każde zlecenie traktujemy bardzo poważnie – bezpieczeństwo jest dla nas na pierwszym miejscu.
 
Najważniejsze przy wykonaniu przewodów hydraulicznych jest:
– wartość ciśnienia i jego rodzaju (statyczne i dynamiczne)
– typ końcówek zaciśniętych na wężu
– temperatura czynnika roboczego
– temperatura otoczenia
– wielkość współczynników bezpieczeństwa wymaganych przez przepisy dotyczące budowy niektórych urządzeń
Zakuwanie węży hydraulicznych

Zakuwanie węży - Wykonywane przez nas przewody hydrauliczne:

1. przewody hydrauliczne elastyczne

Znajdują zastosowanie głównie w napędach i sterowaniach hydraulicznych. Wykorzystywane są w urządzeniach, w których czynnikiem roboczym są oleje mineralne, emulsje wodno-olejowe, wodne roztwory glikolu, woda itp. ciecze.
Przewody elastyczne wykonane są z węża gumowego z 1, 2, 3, 4 lub 6 oplotami z drutu stalowego, z zaciśniętymi metalowymi końcówkami. Końcówki mogą być wykonane ze stali węglowej i pokryte ochronną powłoką cynkową lub ze stali nierdzewnej AISI 316, ewentualnie AISI 304.

2. przewody hydrauliczne przemysłowe

Należą do grupy przewodów elastycznych, jednak ich przeznaczenie znacznie odbiega od typowych przewodów hydraulicznych – służą do przesyłania innych mediów (cieczy, zawiesin, gazów). Wymagają więc zastosowania innego rodzaju węży, w celu uzyskania właściwej odporności przewodu – np. na działanie substancji chemicznych, oleistych lub o właściwościach ścierających.

3. przewody do ultra wysokich ciśnienie (UHP)

Wykonane są na bazie węży termoplastycznych multi-spiralnych, przeznaczonych do ultra wysokich ciśnień (do 2800 bar / 40600 psi) wraz z dedykowaną armaturą. Znajdują szerokie zastosowanie w wysokociśnieniowych urządzeniach myjących, maszynach do przeprowadzania testów ciśnieniowych, urządzeniach wykorzystujących technologię cięcia strumieniem wody oraz wielu innych zastosowaniach wymagających bardzo wysokich ciśnień roboczych.

Rodzaje węży

1SN 2SN 4SP 4SH R13 R15 R7 R8 PTFE karbowane gładkie 1ST 2ST 1SC 2SC 1SC Plus 2SC Plus VULCAN (o podwyższonej temperaturze) myjkowe (do ciśnień 250bar, 400bar, 600bar, 1250bar, 1400bar, 2500bar, 2800bar) PAINT (malarskie)

Rodzaje końcówek:

Metryczny BSPP BSPT SAE 3000  SAE 6000 BANJO JIS JIC ORFS DIN NPTF INTER-LOCK Hyblast VHP i do urządzeń myjących

Przy produkcji przewodów korzystamy z węży, tulejek i końcówek tylko z uznanych i potwierdzonych producentów na światowym rynku Vitillo i I.M.M. Hydraulics.