zawory kulowe

Zawory kulowe - do czego służą i ich zastosowanie

Wysokociśnieniowe zawory kulowe są przeznaczone do kontrolowania płynu w pozycji pełnego otwarcia i pełnego zamknięcia. Zawory kulowe nadają się do montażu w systemach rurociągów z połączeniami o tym samym obciążeniu ciśnieniowym i odpowiednimi połączeniami lub między kołnierzami o tym samym obciążeniu ciśnieniowym i tym samym połączeniem kołnierzowym.
Zawory kulowe dwudrogowe zapewniają nieograniczony przepływ płynów oraz możliwość odcięcia tego przepływu za pomocą dołączonego uchwytu. Są one połączone solidnym trzpieniem tak, aby utrzymywały inną objętość ciśnienia, gdy zawór jest w pozycji zamkniętej.
Otwory kuli są wyrównane z przepływem, gdy zawór jest w pozycji otwartej. Gdy górne uchwyty zaworu obrócą się o 90 stopni, otwory kuli są w pozycji zamkniętej, a przepływ zostanie automatycznie odcięty.

zawór kulowy, Zawory kulowe dwudrogowe
zawór kulowy 2-drogowy

Wysokociśnieniowe zawory kulowe

W przeciwieństwie do niskociśnieniowych zaworów kulowych, wysokociśnieniowe zawory kulowe są zwykle używane do wytrzymywania wysokich ciśnień roboczych. Kontrolują strumienie płynu i innych mediów oraz umożliwiają ich przepływ. Wysokociśnieniowe zawory kulowe są bardzo trwałe ze względu na wysoką jakość wykonania i dobrą wydajność po kilku cyklach.

Wytrzymują one ciśnienie do 700 barów, ale jest to uzależnione od wielkości zaworu. Gdy rozmiar zaworu zwiększa się, ciśnienie w zaworach spada. Dostępne rozmiary wahają się od 1/8″ do 4″. Typowe rozmiary mają wielkość od 1/4 „do 2”.
Zalecany zakres temperatur dla zaworów 2-drogowych (dwudrogowych) i 3-drogowych (trójdrogowych) wynosi od -20°C do +100°C dla stali oraz od -30°C do +100°C dla zaworów wykonanych z materiału SS316 (stali nierdzewnej).

Rodzaje połączeń

 • gwint wewnętrzny (BSPP, NPT)
 • gwint zewnętrzny metryczny
 • przyłącze kołnierzowe SAE 3000 i SAE6000

  (DIN 2353/ISO 8434-1)

zawory kulowe ognioodporne, antystatyczne ze stali węglowej

Występują również zawory kulowe ognioodporne, antystatyczne ze stali węglowej.
Zawór taki to trzyczęściowy zawór kulowy do dużych obciążeń; do użytku w niebezpiecznych polach. Ten wysokowydajny zawór z pełnym otworem i korpusem ze stali węglowej ma wzmocnione gniazdo kuli RTFE oraz uszczelnienia korpusu wypełnione grafitem.

Zawory kulowe ze stali węglowej najczęściej wykorzystywane są w sektorze naftowym i gazowym oraz rafineryjnym i chemicznym.

zawór kulowy 3-drogowy

Zawór kulowy hydrauliczny 3-drogowy z portem typu L

Zawór kulowy 3-drogowy hydrauliczny ze stali węglowej z portem typu L nadaje się do ciśnień do 500 barów. Ręczny zawór kulowy jest sterowany dźwignią ze stali węglowej. Trójdrożne wysokociśnieniowe zawory kulowe trójdrogowe są przeznaczone do szerokiego zakresu zastosowań. Zawory te nie powinny być używane jako zawory sterujące przepływem i dlatego powinny być zawsze całkowicie otwarte lub zamknięte.
Dostępne są ze stali węglowej i nierdzewnej, rozmiary: od 1/4″ do 2″.

Zakres temperatur: -20°C do 100°C.
Ciśnienie znamionowe: do 500 barów (w zależności od konfiguracji).
Zawór kulowy ze stali węglowej zapewnia bezpieczną pracę w wielu zastosowaniach przemysłowych i chemicznych i doskonale nadaje się do obsługi ręcznej, jak również do prostego uruchamiania wymagającego niewielkiego momentu obrotowego.

Rozmiary zaworów:

 • 1/4″ (DN8)
 • 3/8″ (DN10)
 • 1/2″ (DN15)
 • 3/4″ (DN20)
 • 1″ (DN25)
 • 1 1/4″ (DN32)
 • 1 1/2″ (DN40)
 • 2″ (DN50)
 • 2 1/2″ (DN65)
 • 3″ (DN80)
zawór kulowy nierdzewny INOX AISI316

w ofercie firmy Wima: Zawory kulowe dwudrogowe, trójdrogowe i czterodrogowe

W naszym sklepie dostępne są zawory hydrauliczne takie jak: dwudrogowe, trójdrogowe i czterodrogowe zawory kulowe w różnych wersjach do odcinania płynnych mediów hydraulicznych. Do średniego i wysokiego zakresu ciśnień do 800 bar. Z przyłączami gwintowanymi lub kołnierzowymi lub do konstrukcji płytowej. Wykonane ze stali lub stali nierdzewnej. Posiadamy w sprzedaży wiele wersji z powłoką cynkowo-niklową w standardzie. Kulki zwykle z pełnym otworem przelotowym bez ograniczeń średnicy.

Posiadamy w ofercie zawory typu L i T, czterodrożne typu X w rozmiarach od DN4 do DN50. Dostępne w różnych konfiguracjach gwintowych. Wykonania z materiału stal węglowa w ocynku oraz stal nierdzewna.​