Zawory hydrauliczne

Zawory hydrauliczne w sklepie wima

W firmie WIMA z dumą możemy powiedzieć, że każdy z oferowanych przez nas zaworów hydraulicznych zwrotnych został zaprojektowany tak, aby zapewnić długotrwałą i niezrównaną wydajność. Nasza szeroka gama hydrauliki gwarantuje dostarczenie zaworu, który dokładnie odpowiada specyfikacjom wymaganym przez Twój układ hydrauliczny. Zawory hydrauliczne są bardzo ważnym elementem układu hydraulicznego dlatego opieramy się tylko i wyłącznie na sprawdzonych producentach: 

 • GEMELS
 • PARKER
 • EATON
 • HYDAC
 • HAWE
 • ATOS
 • REXROTH
 • STAUFF
 • VICKERS
 • WANDFLUCH
 • YUKEN
 • MTC
 • COMATROL
DDF 6V - zawór przełączający 6-drogowy IDF 8V - zawór przełączający 8-drogowy
zawór grzybkowy (VURC), kulowy (VURS)

co to są hydrauliczne zawory zwrotne?

Hydrauliczny zawór zwrotny to urządzenie, które umożliwia przepływ cieczy tylko w jednym kierunku. Są niezbędnym elementem każdego układu hydraulicznego, ponieważ eliminują potencjalne uszkodzenia spowodowane przez przeciwciśnienie płynu. Hydrauliczne zawory zwrotne są zwykle używane w trzech typowych przypadkach:

 • Gdy przepływ cieczy musi ominąć zawór ciśnieniowy podczas przepływu powrotnego,
 • Aby zapewnić, że przepływ nie dostanie się do określonej części obwodu w niepożądanym momencie,
 • Jako obejście wokół filtra, gdy ten filtr zostanie zatkany lub bezużyteczny.

Typy hydraulicznych zaworów zwrotnych

Istnieją trzy główne typy hydraulicznych zaworów zwrotnych:

 • zawory zwrotne – Zawory zwrotne umożliwiają swobodny przepływ cieczy w jednym kierunku i blokują przepływ w przeciwnym kierunku.
 • Męskie zawory zwrotne – męskie zawory zwrotne umożliwiają również swobodny przepływ cieczy w jednym kierunku, jednocześnie blokując kierunek alternatywny. Męskie zawory zwrotne różnią się od zwykłych zaworów zwrotnych sposobem, w jaki są instalowane w układzie hydraulicznym.
 • Zintegrowane zawory zwrotne – podobnie jak pozostałe dwa rodzaje hydraulicznych zaworów zwrotnych, zintegrowane zawory zwrotne pozwalają cieczy poruszać się tylko w jednym kierunku. Jednak ich małe wymiary sprawiają, że tego rodzaju zawory zwrotne idealnie nadają się do specjalnie zaprojektowanego hydraulicznego układu scalonego.

Każdy z tych typów hydraulicznych zaworów zwrotnych jest dostępny w szerokiej gamie rozmiarów, a każdy z nich jest przeznaczony do zarządzania różnymi natężeniami przepływu i ciśnienia.
IDF 4V - zawór przełączający 4-drogowy Ciśnienie max 220 - 300 bar

Jak dokonać wyboru zaworu zwrotnego?

Kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego hydraulicznego zaworu zwrotnego:

 • Czy hydrauliczny zawór zwrotny będzie używany z cylindrem jednostronnego czy dwustronnego działania?
 • Jakiego stopnia ciśnienia otwarcia będziesz potrzebować dla swojego zaworu?
 • Czy zawór będzie obsługiwany ręcznie?
 • Czy zawór będzie montowany bezpośrednio na pompie, w pobliżu pompy, czy też bezpośrednio w samych przewodach hydraulicznych?
 • Czy niezbędna jest niezależna kontrola wielu cylindrów lub innych akcesoriów hydraulicznych?
 • Czy oprócz hydraulicznego zaworu zwrotnego będą potrzebne dodatkowe funkcje sterowania kierunkiem lub zaworu regulacji ciśnienia?
Wima Mielec - Zakuwanie Węży, Hydraulika Siłowa, Pneumatyka

Wima - Twój dostawca zaworów hydraulicznych

Upewnienie się, że wybierasz niezawodnego dostawcę hydraulicznych zaworów zwrotnych, jest kluczem do zapewnienia zdrowego układu hydraulicznego. W firmie WIMA dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić najlepszą obsługę, jakiej można wymagać, a wszystkie nasze produkty objęte są dwunastomiesięczną gwarancją.

Jeśli potrzebujesz hydraulicznego zaworu zwrotnego, któremu możesz zaufać, który został gruntownie przetestowany i idealnie pasuje do specyfikacji twojego układu hydraulicznego, przejrzyj naszą bogatą ofertę. 

Czym są hydrauliczne zawory zwrotne?

Hydrauliczne zawory zwrotne są jednym z najbardziej podstawowych i różnorodnych typów elementów hydraulicznych dostępnych obecnie. Są one niezbędne w większości układów hydraulicznych i są obecne w wielu artykułach przemysłowych i domowych.
Zawór zwrotny jest zaworem dwuportowym, co oznacza, że ma dwa otwory; jeden do wlotu płynu hydraulicznego i jeden do jego wypłynięcia. W przeciwieństwie do wielu innych konstrukcji zaworów, te modele mogą być używane do powstrzymania ryzyka cofania się cieczy, która może uszkodzić system. Gdy tylko ciecz dostanie się do zaworu, nie może się cofnąć i zamiast tego jest wtłaczana do układu przez ciśnienie cieczy, która za nią podąża.
Hydrauliczne zawory zwrotne są powszechnie stosowane w pompach i wielu różnych procesach przemysłowych. Są również niezbędne w wielu systemach domowych, w tym w zraszaczach i instalacjach solarnych.

zawory dławiące dławiąco-zwrotne

Ciśnienie otwarcia zaworów hydraulicznych

Jedną z najważniejszych specyfikacji hydraulicznych zaworów zwrotnych jest ciśnienie otwarcia, czyli minimalne ciśnienie przed zaworem, przy którym zawór będzie działał. Zawory zwrotne są często projektowane specjalnie dla systemów, więc gdy szukasz zamiennika, ważne jest, aby upewnić się, że specyfikacje wybranego modelu odpowiadają wymaganiom twojego systemu.

IDF 4V - zawór przełączający 4-drogowy Ciśnienie max 220 - 300 bar

sterowanie przepływem hydraulicznym za pomocą hydraulicznych zaworów sterujących

Hydrauliczne zawory sterujące przepływem są niezbędne, jeśli chodzi o regulację prędkości płynu hydraulicznego, co może mieć głęboki wpływ na ciśnienie. Zbyt duża lub zbyt mała prędkość może skutkować nieefektywną pracą systemu, a nawet uszkodzeniem poszczególnych elementów systemu, takich jak pompy i siłowniki.
Możliwość sterowania przepływem płynu hydraulicznego w układzie jest jednym z najważniejszych narzędzi dostępnych dla użytkownika. Kontrola przepływu reguluje prędkość i ciśnienie płynu w systemie. Sterowanie przepływem hydraulicznym i zawory rozdzielające przepływ są niezbędne, jeśli chodzi o skuteczne sterowanie systemem jako całością i zapewnienie jego ciągłej pracy z maksymalną wydajnością.

Dzielenie i łączenie przepływów - zawory rozdzielające przepływ

Zawory rozdzielające przepływ, jak sama nazwa wskazuje, służą do rozdzielania przepływu płynu hydraulicznego. Gdy są używane odwrotnie, mogą być również używane do łączenia dwóch różnych przepływów płynu hydraulicznego w jeden strumień. Funkcje dzielenia i łączenia są niezwykle dokładne, a co więcej, są w dużej mierze niezależne od ciśnień dwóch podzielonych przepływów i lepkości płynów.
Dzielniki przepływu rzadko wymagają konserwacji, co może być świetnym sposobem na obniżenie kosztów systemu, a jednocześnie radykalnie zmniejszyć ryzyko awarii systemu.

zawór zwrotny sterowany bliźniaczo

Wima - Twój dostawca hydrauliki siłowej

Jako wiodący dostawca komponentów hydraulicznych w firma WIMA z dumą oferuje szeroką gamę zaworów sterujących przepływem hydraulicznym i zaworów rozdzielających, które odpowiadają Twoim wymaganiom i specyfikacjom Twojego systemu.

Hydrauliczne zawory obracania pługa 180bar 200bar 250bar

Zaworyhydrauliczne obracania pługa

Hydrauliczne zawory obracania pługa zostały zaprojektowane do stosowania na określonych siłownikach, jako sposób wprowadzenia pługa rewersyjnego w celu uzyskania automatycznego przepływu wstecznego, a tym samym odwrócenia ruchu siłownika hydraulicznego, który powoduje obrót pługa.
Każdy z oferowanych przez nas niezawodnych hydraulicznych zaworów odwracających pług jest odpowiedni dla różnych systemów, a każda konstrukcja jest dostępna w różnych specyfikacjach.
Dzięki dostępnemu zakresowi maksymalnego przepływu, ciśnienia i rozmiaru gwintu, które pasują do Twojego systemu, z pewnością znajdziesz idealny model dla siebie w naszej szerokiej ofercie.

zawory kulowe i Hydrauliczne rozdzielacze

Hydrauliczny rozdzielacz i zawór kulowy są przeznaczone do przyjmowania płynu hydraulicznego przez jedną część i kierowania go przez jeden z wielu portów wylotowych. Tradycyjnie projekty te obejmują projekty trójdrożne, ale ponieważ systemy hydrauliczne stały się bardziej złożone, stworzono modele oferujące wiele portali wyjściowych.
Modele te są powszechnie używane do alternatywnego kierowania przepływu z jednego źródła do wielu linii. Jest to szczególnie przydatne w operacjach zrzucania, w których jeden wylot umożliwia przepływ płynu ze wspólnego źródła do podstawowego elementu hydraulicznego, podczas gdy drugi wylot naprzemiennie zrzuca lub zawraca nadmiar płynu. Często drugie wyjście prowadzi z powrotem do samego systemu, aby oszczędzać płyn hydrauliczny i zmniejszać ilość odpadów.
Hydrauliczne rozdzielacze i zawory kulowe są dostępne w szerokiej gamie konstrukcji, od prostych dwukierunkowych zaworów kulowych po 6-kierunkowe rozdzielacze elektromagnetyczne. Wszystkie są odpowiednie dla różnych specyfikacji i spełniają wymagania określonych systemów.
Zazwyczaj modele te są wyposażone w łatwo dostępny ręczny system obsługi, ale można je również zintegrować, aby oferować uruchamianie pneumatyczne lub elektryczne. Należy zauważyć, że port wlotowy rzadko może zostać odcięty, a jedynie przekierowany do jednego z wielu portów wylotowych.

zawór kulowy 3-drogowy
Hydrauliczne zawory zwrotne sterowane pilotem zawór sekwencyjny

Sterowane pilotem hydrauliczne zawory zwrotne

Hydrauliczne zawory zwrotne sterowane pilotem to po prostu zawory zwrotne, które można otworzyć za pomocą zewnętrznego ciśnienia pilota. Te konstrukcje zaworów hydraulicznych są często określane skrótem zaworów zwrotnych PO i są stosowane w szerokiej gamie układów hydraulicznych.
Zawory zwrotne PO są wyjątkowe, ponieważ blokują przepływ w jednym kierunku, podobnie jak inne zawory zwrotne, ale można je zwolnić, gdy tylko zostanie zastosowany właściwy poziom ciśnienia sterującego. Oznacza to, że przy braku niezbędnego ciśnienia sterującego grzybek w zaworze zwrotnym pozostaje szczelny.
Po wprowadzeniu wymaganego ciśnienia umożliwia się swobodny przepływ płynu hydraulicznego w odwrotnym kierunku. Ta funkcja jest zasadniczo stosowana, gdy siłownik dwustronnego działania systemu musi być zablokowany w sposób pewny.
Zazwyczaj istnieją dwa typy hydraulicznych zaworów zwrotnych sterowanych pilotem. Są to wkłady gwintowane i tłoki pilotujące. Większość systemów i użytkowników przekona się, że te konstrukcje zaworów działają najskuteczniej w połączeniu z zaworem sterującym, który umożliwia odpowietrzenie portów zaworu do zbiornika po jego wyśrodkowaniu.

W naszym asortymencie dostępne są również Zawory z podwójnym pilotem

Hydrauliczne zawory zwrotne z podwójnym pilotem
Zawory zwrotne PO są wyjątkowe, ponieważ blokują przepływ w jednym kierunku, podobnie jak inne zawory zwrotne, ale można je zwolnić, gdy tylko zostanie zastosowany właściwy poziom ciśnienia sterującego. Oznacza to, że przy braku niezbędnego ciśnienia sterującego grzybek w zaworze zwrotnym pozostaje szczelny.
Po wprowadzeniu wymaganego ciśnienia umożliwia się swobodny przepływ płynu hydraulicznego w odwrotnym kierunku. Ta funkcja jest zasadniczo stosowana, gdy siłownik dwustronnego działania systemu musi być zablokowany w sposób pewny.
Zazwyczaj istnieją dwa typy hydraulicznych zaworów zwrotnych sterowanych pilotem. Są to wkłady gwintowane i tłoki pilotujące. Większość systemów i użytkowników przekona się, że te konstrukcje zaworów działają najskuteczniej w połączeniu z zaworem sterującym, który umożliwia odpowietrzenie portów zaworu do zbiornika po jego wyśrodkowaniu.

Nadmiarowe zawory hydrauliczne

Hydrauliczne zawory nadmiarowe są jednym z najczęstszych typów zaworów stosowanych w układach hydraulicznych. W rzeczywistości wszystkie systemy wykorzystujące pompę o stałej objętości wymagają zaworu nadmiarowego jako środka ochrony systemu przed nadmiernym ciśnieniem. W użyciu jest wiele różnych konstrukcji zaworów nadmiarowych, w tym zarówno zawory bezpośredniego działania, jak i zawory sterowane pilotem. Oba typy mają swoje zalety i wady i są idealne do stosowania w różnych systemach.
Zawory służą do odzyskiwania oleju po stronie tłoczyska cylindra hydraulicznego i dodawania go do przepływu wejściowego cylindra hydraulicznego po stronie pełnego otworu, zwiększając w ten sposób natężenie przepływu po stronie pełnego otworu. Gdy ciśnienie po stronie pełnego otworu cylindra osiągnie ustawioną wartość, olej ze strony tłoczyska jest przesyłany z powrotem do zbiornika, przywracając maksymalną siłę. W ten sposób zawór regeneracyjny jest idealnym rozwiązaniem dla kompaktorów lub łuparek do kłód, gdzie wymagane jest szybkie podejście przy ciśnieniu niższym niż robocze.

W naszym sklepie znajdziesz również krzyżowe zawory nadmiarowe

Hydrauliczne zawory nadmiarowe krzyżowe są jednym z najczęstszych typów zaworów stosowanych w układach hydraulicznych. W rzeczywistości wszystkie systemy wykorzystujące pompę o stałej objętości wymagają zaworu nadmiarowego jako środka ochrony systemu przed nadmiernym ciśnieniem. W użyciu jest wiele różnych konstrukcji zaworów nadmiarowych, w tym zarówno zawory bezpośredniego działania, jak i zawory sterowane pilotem. Oba typy mają swoje zalety i wady i są idealne do stosowania w różnych systemach.

redukcyjne zawory hydrauliczne

Hydrauliczne zawory redukcyjne są jednym z najczęstszych rodzajów zaworów stosowanych w układach hydraulicznych. W rzeczywistości wszystkie systemy wykorzystujące pompę o stałej objętości wymagają zaworu nadmiarowego jako środka ochrony systemu przed nadmiernym ciśnieniem. W użyciu jest wiele różnych konstrukcji zaworów nadmiarowych, w tym zarówno zawory bezpośredniego działania, jak i zawory sterowane pilotem. Oba typy mają swoje zalety i wady i są idealne do stosowania w różnych systemach.

Zawory sekwencyjne

Zawory sekwencyjne są stosowane, gdy system obejmuje dwa lub więcej siłowników, które muszą poruszać się w sekwencji, aby zapewnić optymalne działanie. Dzięki zaworom sekwencyjnym możesz spać spokojnie, wiedząc, że żaden siłownik nie spowoduje uszkodzenia drugiego. Nawet jeśli w systemie nie ma ryzyka uszkodzenia siłownika, zawór sekwencyjny to świetny sposób na proste sterowanie działaniem samych siłowników.

W ofercie posiadamy zawory hydrauliczne sterujące przepływem, ciśnieniem, dławiące oraz zabezpieczające.

 • Zawór przeciążeniowy (przelewowy) ma za zadanie ograniczyć maksymalne ciśnienie w układzie hydraulicznym, przy jego swobodnym przepływie. W momencie przekroczenia jego wartości, następuje odpływ jego nadmiaru do zbiornika. Ważne w tym wypadku jest dobór zaworu pod odpowiedni przepływ, jak również materiał z jakiego wykonany jest zawór.

 • Zawory dławiąco-zwrotne mają za zadanie swobodny przepływ w jednym kierunku, natomiast w kierunku przeciwnym jest on regulowany.

 • Zawory zabezpieczające mają za zadanie zabezpieczyć układ w przypadku nagłego wzrostu przepływu w instalacji (np. spowodowanego pęknięciem węża), poprzez zamknięcie jego układu.

 • Zawory zwrotne służą do swobodnego przepływ cieczy w jednym kierunku i blokujący przepływ w kierunku przeciwnym.